רוצים להפטר מהרכב הישן ולקנות חדש? להלן המדריך המתאים עבורכם

מכירת רכב היא לא תהליך פשוט אך במרבית המקרים אין ברירה משום שלא ניתן לרכוש רכב חדש בלי למכור את הישן. במאמר זה ננסה לעשות קצת סדר בתהליך ואולי להקל על אלו מכן שמעוניינים למכור את הרכב הישן שלהם ולרכוש במקומו רכב חדש.

שלב א- מכירת הרכב

איך מוכרים את הרכב?

ניתן למכור את הרכב בדרכים שונות:

*הדרך הפשוטה אך הלא משתלמת ביותר תהיה פשוט להשאיר את הרכב "על הגדר" אך חשוב לדעת כי השארת הרכב– במידה והרכב נחשב לגרוטאה היא פעולה לא חוקית שפוגעת בסביבה.

new car

* אפשר להדביק על הרכב מודעה עם מספר הטלפון שלכם ואפשר לפרסם את הרכב באתר יד 2 ולחכות שמישהו יפנה אליכם. הבעיה היא שככל שחולף יותר זמן הרכב יתיישן ויהיה שווה פחות- אם יש לכם רכב בן 10 שנים לכל היותר תוכלו לעשות זאת אך אם הרכב בן יותר מעשור מומלץ לפעול בדרכים אחרות ומהירות יותר.

*טרייד אין או מכירה למגרשים- ניתן לפנות אל מגוון חברות אשר מבצעות החלפת רכב או במילים אחרות- "טרייד אין". שיטת הטרייד אין הינה מהירה ביותר אך סביר להניח שתקבלו רכב שמצבו סביר ולא יותר מכך במחיר שנמוך מהמחירון, תשלמו מחיר גבוה יותר ממחיר המחירון על הרכב החדש ולא תוכלו להתמקח כמו שתוכלו במקרה של מכירה שוק הפרטי. גם מכירה למגרש מכוניות תתבצע במהירות אך התמורה לא תהיה גבוהה במיוחד.

*לפרק את הרכב הישן או להפוך אותו לגרוטאה- במידה ואתם משלמים יותר מידי על הרכב משום שהוא מגיע למוסך הרבה פעמים יכול להיות שתצטרכו להגיע אל חברת גריטה שתפרק אותו- במידה והרכב יפורק יהיה עליכם לבטל את רישיונו. חברת הגריטה תפרק את רכבכם ותשלם לכם- אל תצפו להתעשר מהסכום אך פעולה זו עדיפה מלא לקבל כסף בכלל. תהליך הגריטה יהיה מהיר ולא מסובך. במידה ולא ניתן לנסוע עם הרכב בקשו שיגררו אותו.

שלב ב- קניית רכב חדש

לרכוש את הרכב המתאים

כאשר רוכשים רכב חדש יש להתחשב בכמה קריטריונים:

  1. ניתן לרכוש את הרכב מהיבואן, מאדם פרטי או דרך חברות ליסינג. במידה ורכשתם את הרכב מאדם פרטי או במידה ורכשתם רכב ליסינג יש לוודא כי הרכב תקין ולבצע את הבדיקות באמצעות מוסכים מורשים. כמו כן, יש לשאול את המוכר או את חברת הליסינג אם היו בעיות ברכב, איזה טיפול הרכב עבר ומתי הוא עבר את הטיפול. מעבר לזאת, יש לבדוק מי נהג ברכב לפניכם ובאיזו מסגרת, במידה ורכשתם את המכונית מאדם פרטי רצוי לפגוש אותו ולבדוק האם הוא אמין. נוסף על כך, יש לוודא כי המוכר יוכל לענות לכם במידת הצורך- כך שתוכלו לפנות אליו אם תהיה לכם שאלה או בעיה כלשהי. פרטים נוספים שיש לבדוק הם האם יש שעבודים והאם הרישיונות רלוונטיים.
  2. בטיחות- יש לבדוק את הבטיחות הפאסיבית, כלומר- יכולת המכונית להגן על הנוסעים ולהחזיק מעמד במצב של תאונה- לשם כך יש לבדוק את אזורי הקריסה, מספר כירות האוויר, מושבי הבטיחות לילדים ועוד. נוסף על כך, יש לבדוק מהו הציון שקיבל הרכב במבחני הריסוק של ארגון NCAP האירופאי או ארגונים אחרים. כמו כן, יש לבדוק את היכולת של הרכב להתחמק מתאונות ומכשולים- הדבר תלוי במערכות הבטיחות, באחיזת הכביש ובהתנהגות של הרכב.
  3. יש להתאים את הרכב לצרכים שלכם- אם אתם יחידים לא תצטרכו רכב משפחתי, אם אתם אנשים שאוהבים אקסטרים או רוצים ליצור רושם של אנשים כאלו תוכלו לרכוש רכב אקסטרים, אם אתם מנהלים תוכלו לרכוש רכב מנהלים, אם אתם משפחה קטנה לא תצטרכו רכב גדול שמכיל הרבה מקומות ואם אתם גרים בעיר (בעיקר בתל אביב) מומלץ עבורכם לרכוש רכב קטן שאינו דורש תחזוקה יקרה.
  4. ניתן למצוא רכבים חדשים ורכבים משומשים במצב טוב במחירים משתלמים. במידה ותרכשו רכב חדש תקבלו אחריות אך אם גם אם תרכשו את הרכב מחברת ליסינג תוכלו לקבל אחריות (לתקופה מסוימת)- האחריות תינתן על המכלולים, לרבות רכב משומש.
  5. תיבת הילוכים- ניתן לרכוש מכונית ידנית, ידנית אוטומטית, תיבות רציפות, תיבות רובוטיות ועוד. לכל אופציה יש יתרונות וחסרונות.
  6. מנוע- המנוע יכול להיות בנזין זו דיזל, גדול או קטן וכו' ויש לבדוק את הקג"מ- בצורה זו תוכלו לקבל מידע על צריכת הדלק, היחס של כוח/ משקל והכוח הזמין.
  7. אביזרים- יש לבדוק את האביזרים של המכונית- מערכות המיגון, כיסא הנהג וכו' ובמידה ויש צורך בכך להזמין עוד מערכות מהיבואן משום שהיבואן יעניק אחריות.
  8. אופן התשלום- סביר להניח שאם תשלמו במזומן תקבלו הנחה שתחליף את אופציית פריסת התשלומים. חשוב לדעת בדיוק איך אתם מתכוונים לשלם ולבצע את כל הבדיקות לפני ביצוע הרכישה- לערוך השוואה בין הסוכנויות של היבואן ולהשוות בין תנאי ההלוואה מחברת האשראי או הבנק.
  9. בדיקות סופיות- אם בחרתם לרכוש מכונית שלא נמצאת במלאי וודאו כי מועד האספקה כלול בחוזה. לאחר קבלת הרכב יש לבחון אותו בקפדנות- במידה ותמצאו פגם תקנו אותו במהירות לפני שתקופת האחריות תעבור. חשוב מאות לצאת לנסיעת מבחן ולבדוק את תנוחת הנהיגה, מידת הרעש, נוחות הנסיעה וכו'.

לאחר שערכתם את כל הבדיקות הדרושות תוכלו למכור את הרכב הישן ולרכוש את הרכב החדש.